Taras na dachu z widokiem

W upalne dni szukamy często ochłody i wytchnienia od upału. Służą nam do tego parki, tarasy, balkony i ogrody. Warto też pomyśleć o tarasie na dachu bloku.

Może to nam wydawać się absurdalne, gdyż jak ochłodzić się na tarasie na dachu?

Przecież słońce tam niemiłosiernie praży i jesteśmy wystawieni nieustannie na jego działanie. Może to i prawda, ale na tarasie na dachu bloku częściej uświadczymy choć trochę więcej powiewu wiatru niż na dole pomiędzy budynkami, gdzie prócz temperatury, która wynika z nasłonecznienia, ciepło oddają budynki i ulice. Na pewno taras na dachu bloku to wspaniała lokalizacja na spędzanie ciepłego letniego wieczoru, gdzie przy odpowiednim zagospodarowaniu, często sporej powierzchni zyskujemy wspaniałą oazę dostępną właściwie tylko dla mieszkańców danego budynku. Modne ostatnio są restauracje, które sadowią się właśnie na tarasach znajdujących się na dachach różnych budynków i w letnie wieczory oraz popołudnia są oblegane! Na takim wyeksponowanym na wysokości tarasie oprócz walorów temperaturowych, zyskujemy wspaniały widok na panoramę osiedla czy miasta. Widzimy nasze miasto z innej perspektywy, co często pozwala nam przemyśleć wiele spraw.

Dobre w miastach

Taras na dachu bloku mieszkalnego jest też bardzo dobrym rozwiązaniem architektonicznym w bardzo już zatłoczonych miastach, gdzie trudno na nowo budowanych osiedlach tworzyć przestrzenie do rekreacji, a dach stanowi wielokrotnie dużą, niewykorzystaną powierzchnię, którą warto zagospodarować. Odpowiednia aranżacja – rośliny, ławki, huśtawki mogą sprawić, że zyskujemy spokojne i zaciszne miejsce do wypoczynku, spotkań se znajomymi, a może nawet do organizacji większego party. Problemem, jaki może stwarzać taras na dachu bloku może być utrzymanie infrastruktury w odpowiednim stanie – głównie chodzi tutaj o zieleń, gdyż rośliny wystawione ma długotrwałą ekspozycję słońca wymagają dużego nawodnienia, a to może generować wysokie koszty. Warto jednak w takim przypadku rozważyć zamontowanie zbiorników na deszczówkę, na które można uzyskać w wielu miastach dofinansowanie. Zyskamy wtedy prócz dostępności wody, ekologiczne rozwiązanie w naszym projekcie. Pomysł na umieszczenie tarasu na dachu bloku i utworzenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców sprzyja też większej integracji społeczności danego bloku. Będzie to więc inwestycja nie tylko o dużych walorach estetycznych, wysokim potencjale architektonicznym, ale także dużym potencjale społecznym, który warto brać pod uwagę w coraz mniej zintegrowanym społeczeństwie.

Redakcja stylidesign.pl