Krzesła ogrodowe idealne na taras i do ogrodu

Komfortowy wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie wymaga zakupu odpowiednich mebli. Dzięki nim popołudniowy grill z przyjaciółmi czy samotne wypicie kawy będą znacznie przyjemniejsze. Podstawowym elementem każdego zestawu mebli są krzesła ogrodowe – sprawdź, jak je wybrać, aby nie żałować tej inwestycji!

  1. Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić
  2. Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?
  3. Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy
  4. Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Wybierając ogrodowe krzesła warto zwrócić uwagę na ich design, materiał wykonania oraz funkcjonalność. Ważny jest też sposób dbania o krzesła – niektóre wymagają okresowej impregnacji lub właściwego przechowywania w okresie zimowym.

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Choć wygląd krzeseł do ogrodu nie jest najważniejszy, to właśnie od tej cechy warto zacząć poszukiwania. Komfortowy odpoczynek na wybranych krzesłach nie jest możliwy, jeśli ich właściciel nie będzie zadowolony z wybranego designu i wykończenia. Co więcej, krzesła powinny pasować do przyjętej stylistyki ogrodu lub tarasu. Jeśli dominują w niej miękkie, obłe kształty bez wyraźnych kątów prostych, warto tę samą konwencję utrzymać w przypadku krzeseł, i odwrotnie. Ważne są również materiały – do drewnianego tarasu nie będą pasowały plastikowe krzesła ogrodowe; lepiej sprawdzą się te również wykonane z drewna, uzupełnione o, np. metalowy stelaż. Warto zwrócić uwagę także na kolorystykę, zdobienia i ewentualne dodatki, np. poduszki lub pokrowce. To wszystko ma wpływ na ogólny wygląd krzeseł, a tym samym ich dopasowanie do tarasu i ogrodu.

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Nie ma jednego, najlepszego materiału na krzesła ogrodowe. Są jedynie takie materiały, które są łatwe i wygodne w użytkowaniu, albo takie, które wymagają nieco więcej troski. Wciąż modnym materiałem na krzesła do ogrodu jest technorattan, czyli sztuczne tworzywo, które do złudzenia przypomina naturalną, rattanową plecionkę. Technorattan jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych i można go przechowywać na zewnątrz również w zimie czy podczas ulewnych deszczy. Dodatkowym atutem jest wygląd – krzesła ogrodowe z technorattanu bardzo dobrze prezentują się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie, oraz pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Minusem stanowi cena – krzesła te są stosunkowo drogie. Tańszym rozwiązaniem jest zakup krzeseł z naturalnego rattanu. Wymagają one jednak przechowywania w miejscach zacienionych, a zimą także zadaszonych. Naturalny rattan może blaknąć pod wpływem słońca, dlatego wymaga odpowiedniej konserwacji. Plusem jest jednak wygoda użytkowania i wygląd – takie krzesła perfekcyjnie wpisują się w naturalne otoczenie ogrodu.

Amatorów naturalnych rozwiązań z pewnością zainteresują krzesła drewniane, wykonane w całości lub jedynie w części z tego materiału. Większość z nich wymaga okresowej konserwacji, a także ochrony przed działaniem wilgoci i niskich temperatur. Źle przechowywane w zimie krzesła ogrodowe z drewna, w kolejnym sezonie mogą nie wyglądać już tak dobrze jak wcześniej. Podobnej troski wymagają krzesła plastikowe. Nie muszą się tym martwić miłośnicy nowoczesnych rozwiązań, którzy wybiorą krzesła z metalu, np. aluminium lub stali nierdzewnej – te powinny wytrzymać w nienaruszonym stanie zarówno w przypadku wystawienia ich na słońce, jak i podczas ulewnych deszczy.

Szeroki wybór krzeseł z różnych materiałów można znaleźć na https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/meble-ogrodowe/krzesla.html.

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Coraz modniejsze obecnie stają się składane krzesła do ogrodu. Ich niekwestionowanym plusem jest łatwy sposób przechowywania – nie wymagają dużo miejsca, ponieważ możne je złożyć. Fakt ten ułatwia również ich transport. Krzesła składane zazwyczaj są lekkie, można je więc łatwo przenosić, a dodatkowo zwykle nie należą do najdroższych rozwiązań – może sobie na nie pozwolić niemal każdy. Inwestując w takie krzesła trzeba jednak pamiętać, że nie dla każdego będą one wygodne. Wiele modeli nie posiada podłokietników, a w zależności od rozmiaru samego krzesła, powierzchnia siedziska lub oparcia może być zbyt mała w stosunku do potrzeb dorosłej osoby.

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Krzesła ogrodowe, jak każde inne meble, wymagają regularnego dbania o ich stan. Absolutną podstawą jest ich mycie i dokładne usuwanie wszelkich zabrudzeń. Jeśli krzesła wykonane są z materiałów wrażliwych na działanie niskich temperatur lub wilgoci, należy przygotować zadaszone miejsce, w którym będzie można przechowywać krzesła w zimie i jesienią. Niektóre krzesła wymagają okresowej konserwacji lub impregnacji, jak np. modele wykonane z drewna. Dodatkowo, należy zadbać również o dodatki dołączone do krzeseł, np. poduszki czy pokrowce. Szczególnie te pierwsze mogą się łatwo zniszczyć, jeżeli będą często wystawiane na działanie wilgoci. Zarówno po zakończeniu sezonu letniego, jak i przed jego rozpoczęciem, warto sprawdzić stan techniczny krzeseł i jeżeli jest to konieczne, dokonać niezbędnych napraw.

Redakcja stylidesign.pl