Ogrodzenie domu – jakie i dlaczego wybrać?

Aby właściwie zabezpieczyć posesję, konieczne jest jej ogrodzenie. Dzięki ogrodzeniu możliwe jest oddzielenie terenu od ulicy, czy sąsiadów. Jaki sposób wybrać, aby nie tylko był skuteczny, ale również dopełniał estetycznie budynek oraz ogród? Poznaj kilka pomysłów na ogrodzenie działki.

Ogrodzenia klasyczne

Wybierając ogrodzenie, należy wziąć pod uwagę to, że będzie służyć przez lata. Z uwagi na to, że ogrodzenia są narażone na różnorodne czynniki atmosferyczne, tym, co odgrywa kluczową rolę, jest materiał. Z uwagi na swoją trwałość, dobrą inwestycją są ogrodzenia i bramy wykonane ze stali. Wśród szerokiej oferty znaleźć można zarówno te, nawiązujące do klasyki, jak i oryginalne, zdobione przęsła o nieregularnych kształtach i fikuśnych zdobieniach. Te w formie panelowej wyróżniają się szybkim sposobem montażu i wysoką wytrzymałością na zmienne warunki. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na to, czy zostały zabezpieczone antykorozyjną powłoką, która ma chronić materiał przed zniszczeniem. 

Ciekawą alternatywę stanowią ogrodzenia wykonane z drewna, które wyglądają niezwykle naturalnie i estetycznie. Można wśród nich wyróżnić te w formie ażurowych przęseł lub nowoczesnych listew. Ich zaletą jest to, że można je montować w pionie lub poziomie – wedle uznania i preferencji. Drewno to ponadczasowy materiał, który sprawia, że dom nabiera wyjątkowego kształtu.

Nowoczesne ogrodzenie z betonu i kamienia

Beton to charakterystyczny materiał dla nowoczesnego budownictwa, dlatego nic dziwnego, że coraz chętniej stosuje się go także podczas budowy ogrodzeń. Sprawdzi się w gęstej zabudowie, gdyż umożliwia skuteczne osłonięcie działki. Z uwagi na swój surowy wygląd ogrodzenia betonowe wspaniale pasują do nowoczesnych, jednopoziomowych domów, ale w ażurowej formie mogą ozdobić praktycznie każdą przestrzeń.

Nieco mniej minimalistycznie prezentują się ogrodzenia kamienne. Wyróżniają się wysoką trwałością oraz brakiem konieczności konserwacji materiałów. Niezwykle modne stają się propozycje gabionowe, czyli wykonane ze zbrojeniowej siatki kosze, które wypełnia się kamieniami, co pozwala uzyskać naprawdę spektakularny efekt. 

Inne rodzaje ogrodzeń

Żeby maksymalnie zminimalizować koszt, można wykonać ogrodzenie z niedrogiej siatki osadzonej na słupkach. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy dysponujemy sporym terenem, który nie graniczy z innymi budynkami. Dopełnieniem siatki mogą być posadzone wzdłuż niej tuje, czy rośliny idealnie nadające się na żywopłot, takie jak czerwony berberys, czy szybko rosnąca ałycza. Naturalnie odgrodzą działkę, stając się przy tym ozdobą ogrodu.

Redakcja stylidesign.pl