Do jakiego wnętrza pasują uszaki?

Oryginalne fotele to ostatnio absolutny hit w aranżacji wnętrz. Pojawiają się w niemal każdej stylizacji – zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej. Aby dobrze współgrały z pozostałymi meblami, należy jednak odpowiednio je dopasować do danego salonu, sypialni albo gabinetu. Gdzie uszaki będą pasowały najlepiej? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym są uszaki?

Uszaki to jedne z najpopularniejszych mebli salonowych. Prawdopodobnie powstały już w XVI wieku. Pierwsze ślady o nich notuje się w Anglii. Oczywiście nie były częścią każdego, angielskiego domu, a raczej dworów. Nie wiadomo jednak kto zaprojektował prototyp uszaka. Takie fotele w standardowej wersji posiadają głęboko osadzone siedzisko i wysokie oparcie. Przy głowie, po bokach umieszczone są listwy, które tworzą rodzaj osłony. Uszaki nie wiążą się ze szczególnym zdobnictwem. Charakteryzuje je raczej prostota i surowość. 

Uszaki popularne nie od dzisiaj

Uszaki w Polsce zyskały szczególną popularność w okresie PRL-u. Wówczas tworzono też nieco mniej klasyczne, mniejsze modele. Na rynku pojawiły się wtedy uszaki obrotowe, bujane oraz rozkładane. Projektanci mieli w tym zakresie pełne ręce roboty i prześcigali się w kolejnych, niesamowitych pomysłach. Aczkolwiek uszak nigdy nie stracił swojej klasycznej formy. To wciąż był duży, wygodny fotel z charakterystycznym, wysokim oparciem. Dzisiaj uszaki wróciły do łask. Architekci wnętrz coraz częściej sięgają po ten motyw i sprawdza się w wielu, różnorodnych stylizacjach.

Gdzie stosuje się uszaki?

Mitem jest stwierdzenie, że uszaki pasują tylko do tradycyjnych i klasycznych wnętrz. Oczywiście możemy kojarzyć je przede wszystkim ze starą biblioteką i zdobionym, dużym biurkiem. Z powodzeniem wykorzystamy je jednak również w nowoczesnych przestrzeniach. Uszaki sprawdzą się na przykład w salonie, urządzonym w stylu skandynawskim albo glamour. W każdym przypadku doda pomieszczeniu przytulności i niepowtarzalnego uroku. Chociaż uszaki same w sobie nie przynależą do żadnego stylu, w połączeniu z odpowiednimi, wyrazistymi dodatkami będą kreowały idealną, spójną stylizację.

Nowocześnie czy klasycznie?

Jeszcze raz należy zatem podkreślić, że uszaki pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. To bardzo funkcjonalny dodatek. Warto jednak pamiętać o tym, że uszaki potrzebują odpowiedniej przestrzeni. To wyrazisty akcent aranżacji, dlatego nie może zostać stłamszony, przytłoczony innymi meblami. Uszaki powinno się wręcz eksponować, tworząc z nich najważniejszy fragment salonu, sypialni albo gabinetu.

Redakcja stylidesign.pl