Szafy do sypialni – sprawdź, jak wybrać idealny model!

W wielu mieszkaniach sypialnia pełni nie tylko funkcję pomieszczenia, w którym śpimy, ale również garderoby. W takich sypialniach pojawiają się duże, przepastne szafy, w których można zmieścić pościel, ubrania, obuwie i domowe tekstylia. Według jakich kryteriów oceniać szafy do sypialni, aby wybrać tę jedyną, która spełni wszystkie stawiane jej oczekiwania?

  1. Jak dopasować szafę do sypialni?
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając szafę do sypialni?
  3. Wielkość szafy – czy ma znacznie?
  4. Rodzaje szaf do sypialni

Wybór szafy do sypialni nie jest prosty. Po pierwsze, takie szafy nie należą do tanich, a po drugie, szafę kupuje się zwykle raz na kilka lat. To ważna decyzja, zatem przed jej podjęciem warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Jak dopasować szafę do sypialni?

Szafy do sypialni, jako integralny element wyposażenia tego pomieszczenia, muszą być idealnie dopasowane do stylu, w jakim urządzona jest sypialnia, oraz do pozostałych mebli. Problem ten nie występuje, jeżeli szafa jest częścią zestawu mebli modułowych, pochodzących z jednego kompletu – w tym wypadku wszystkie meble idealnie do siebie pasują. Jednak kupując szafę osobno, warto zwrócić uwagę na jej design i materiał wykonania. Powinny one pasować głównie do ramy łóżka – to właśnie ono stanowi najważniejszy element wyposażenia sypialni. Jeszcze przed zakupem warto zaplanować, gdzie szafa będzie stała. To w dużej mierze determinuje maksymalną wielkość tego mebla, jego głębokość, a nawet sposób otwierania. Szafa powinna stać w miejscu, w którym domownicy będą mieli do niej swobodny dostęp. Poza tym, nie może zasłaniać okna, ani utrudniać dojścia do innych mebli. Chcąc kupić szafę do małej sypialni, takie szczegóły mają ogromne znaczenie dla późniejszej wygody użytkowania pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafę do sypialni?

Obecnie w sklepach dostępne są szafy do sypialni w różnych stylach i różnej wielkości. Aby wybrać tę, która najlepiej odpowie na potrzeby domowników, należy te potrzeby określić. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co będzie przechowywane w szafie i jak dużo jest tych rzeczy. To, wraz z dostępnym miejscem, determinuje wielkość szafy. Kolejną kwestią jest materiał wykonania, który bezpośrednio przekłada się na trwałość mebla. Szafy do sypialni najczęściej wykonane są z drewna lub płyt MDF. Zalety pierwszego materiału są oczywiste – drewno to materiał naturalny i trwały, który dodatkowo idealnie się prezentuje i pasuje do wnętrz w wielu stylach aranżacyjnych. Wprowadza też do sypialni przyjemny klimat. Szafy drewniane są jednak stosunkowo ciężkie i droższe niż szafy z płyty MDF. Te ostatnie stanowią najczęściej wykorzystywany materiał do produkcji szaf. Cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją cenę i funkcjonalność, a także możliwość łatwego utrzymania w czystości. Szafy z płyt MDF dostępne są też w wielu różnych kolorach, dlatego łatwo dopasować je do każdej sypialni. Jeśli sypialnia urządzona jest w stylu industrialnym, można pokusić się o zakup nowoczesnej, metalowej szafy do sypialni, np. modelu przypominającego szafki pracownicze, umieszczone na kółkach.

Istotne znaczenie ma również wnętrze szafy. W zależności od tego, jaki rodzaj domowych rzeczy będziemy przechowywać w szafie, powinna ona posiadać odpowiedniej wielkości półki, szuflady, np. na bieliznę, oraz miejsce do przechowywania ubrań na wieszakach. W niektórych przypadkach ułożenie wnętrza szafy jest z góry narzucone przez producenta, w innych można je dobierać do własnych potrzeb. Jeśli jest taka możliwość, warto samodzielnie wybrać rozmieszczenie poszczególnych półek, szuflad i wieszaków.

Wielkość szafy – czy ma znacznie?

Panuje przekonanie, że im większa będzie szafa do sypialni, tym lepiej dla jej użytkowników. Należy jednak wziąć pod uwagę, że funkcjonalny mebel to taki, który można w pełni wykorzystać. Przykładowo singiel potrzebuje znacznie mniejszej szafy niż czteroosobowa rodzina. Z drugiej strony, większe znaczenie niż wielkość szafy ma jej funkcjonalność, która zależy w dużej mierze od wyposażenia wnętrza mebla. Na dobrze rozplanowanych półkach i w szufladach można swobodnie przechowywać wiele rzeczy, zachowując je jednocześnie w porządku. Zatem wielkość szafy ma znaczenie, jednak nie jest to kwestia najważniejsza.

Rodzaje szaf do sypialni

Wybierając szafę do sypialni, można zdecydować się na mebel na wymiar lub model gotowy. Pierwsza opcja z pewnością sprawdzi się we wnętrzach nieustawnych lub w tych, w których znajdują się trudne do zagospodarowania wnęki. Gotowe szafy często są tańsze i można je nabyć od ręki w wielu sklepach, zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Mówiąc o rodzaju szafy do sypialni nie można zapomnieć o sposobie otwierania drzwi. Na rynku dostępne są zarówno modele z drzwiami otwieranymi tradycyjnie, na pokój – w tym wypadku przed szafą należy pozostawić wolne miejsce, które pozwoli na otwarcie drzwi na oścież i swobodny dostęp do jej wnętrza. Popularniejszym rozwiązaniem są szafy z drzwiami przesuwnymi z przeszklonym co najmniej jednym skrzydłem.

Redakcja stylidesign.pl