Jakie lampy są modne w 2023 roku? 6 top trendów

W trzecim kwartale roku można już wiele powiedzieć o aktualnych trendach na rynku lamp do domu. Na pewno mamy do czynienia z coraz większą kreatywnością i śmiałością projektów, intensywnym rozwojem technologii LED, naciskiem na organiczne materiały, zainteresowaniem japońską powściągliwością i rosnącą popularnością stylu art deco. Jakie lampy są modne w 2023 roku? Zapraszamy na krótki przegląd oświetleniowych top trendów!

Łukowe lampy podłogowe

W 2023 roku ikona wśród lamp podłogowych mocno zaznaczy swoją obecność we wnętrzach. Mowa o słynnym modelu łukowym – ze strzelistą, w całości metalową konstrukcją i kloszem znajdującym się na końcu długiego, cienkiego, wygiętego ramienia (wysięgnika). Zamiast stawiać lampę podłogową łukową standardowo przy wypoczynku, warto wykorzystać ją w nietypowej roli, np. do oświetlenia blatu stołu jadalnianego.

Lampy wiszące w stylu japońskim

Styl japoński to przepis na supermodne wnętrza, pełne spokoju, harmonii i naturalnych materiałów, powściągliwe, ale bardzo funkcjonalne i przyjazne dla domowników. Lampy wiszące w stylu japońskim są skrajnie minimalistyczne. W klasycznym wydaniu posiadają niewielkie, stożkowate klosze w stonowanych barwach, z ostro zakończonymi lub pofalowanymi krawędziami.

Marmurowe kinkiety

Marmurowe oświetlenie ścienne utrzymuje się na topie już od kilku sezonów. Marmur to szlachetny surowiec, elegancki i przyjemnie chłodny. Warto zaprosić marmurowe kinkiety do nowoczesnych wnętrz, by aranżacja stała się bardziej wyrazista, szykowna i wyrafinowana.

Lampy z naturalnych materiałów

Niezmiennie modne pozostają lampy wykonane z naturalnych surowców: drewna, rattanu, bambusa, lnu, juty, pergaminu czy sznurka. To np. duże, drewniane trójnogi w stylu scandi czy lampy wiszące z lnianymi lub bambusowymi abażurami. Mają one cudowny wpływ na puste, surowe wnętrza – cudownie je ocieplają. Łatwo je wkomponować do królujących obecnie aranżacji boho, loftowych, japandi, nowoczesnych i skandynawskich.

Lampy stołowe w stylu art deco

Na salony powrócił styl art deco! Lampy stołowe art deco to luksusowe modele o mocno dekoracyjnym charakterze, silnie czerpiące z wyrafinowanego, oświetleniowego wzornictwa z lat 20. XX wieku. W harmonijny sposób łączą dawną estetykę z nowoczesnymi rozwiązaniami. Lampka stołowa art deco przypomina małe dzieło sztuki. Już jedna pozwala wyczarować niezwykle klimatyczną i elegancką przestrzeń.

LEDowe lampy do domu

Wyraźna ewolucja trwa w segmencie oświetlenia LED-owego. Staje się ono coraz bardziej funkcjonalne, długowieczne, designerskie i przystępne cenowo. Lampy LED znakomicie wpisują się w proekologiczny trend. Są efektywne energetycznie, wytrzymałe i generują dużą ilość przyjaznego dla oczu blasku. Do wyboru pozostają lampy na żarówki LED oraz innowacyjne modele ze zintegrowanym źródłem światła LED. W tych drugich nie wymienia się żarówek. Otrzymujemy więc energooszczędną i długowieczną lampę, która będzie świecić niezmiennie mocno latami.

Który trend na rynku lamp jest „top” dla Ciebie?

Materiał zewnętrzny

Redakcja stylidesign.pl