Stół w jadalni – centrum spotkań i wspólnych posiłków

Jadalnia to miejsce, w którym toczy się całe życie rodzinne. To tam odbywają się zażarte dyskusje, spotykamy się z bliskimi osobami i ładujemy swoje baterie na cały dzień. Sercem każdej jadalni jest stół – centrum wspólnoty.

Nie ma wątpliwości, że jadalniany stół powinien być przede wszystkim dopasowany do funkcji pomieszczenia. Nie każdy z nas może bowiem pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pokoju, który będzie pełnił funkcję jadalni. Niekiedy stół to element salonu lub otwartej przestrzeni z aneksem kuchennym. Dlatego to, jaki mebel wybierzemy, ma naprawdę duże znaczenie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli online? Jaki powinien być ten właściwy stół do jadalni i gdzie go szukać? Podpowiadamy!

Z czego powinien być wykonany stół do jadalni?

Nie ma chyba jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Stół do jadalni powinien być przede wszystkim trwały, funkcjonalny i solidny. Nie może być przy tym zbyt ciężki, bo kiedy zechcemy go przesunąć, będziemy potrzebować pomocy.

W jadalni najlepiej sprawdzają się stoły drewniane lub stoły z płyty MDF. Drewniane meble zachwycają stylowym designem i są bardzo wytrzymałe. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, z pewnością posłużą nam przez wiele lat.

Z kolei stoły wykonane z płyty MDF są lżejsze, łatwiej utrzymać je w czystości, ale są mniej trwałe i wytrzymałe niż stoły dębowe czy sosnowe. Dużą zaletą płyty MDF jest jej bogate wzornictwo. Wybór wzorów i kolorów jest właściwie nieograniczony. Możemy kupić blaty wykończone w połysku, macie lub półmacie. Pozwoli nam to dopasować stół do wystroju wnętrza.

Wymiary blatu są kluczowe!

Wielkość stołu do jadalni powinna być przede wszystkim dostosowana do liczby domowników, którzy będą przy nim zasiadać. Licząca 3 osoby rodzina z pewnością pomieści się przy niedużym okrągłym stole o średnicy 80 cm. Ale już dla większej ilości osób potrzebny będzie duży stół. Ogólnie zasada jest taka, że dla komfortowego spożywania posiłku każda siedząca przy stole osoba potrzebuje około 60 cm swojej przestrzeni. Jeżeli więc planujemy zakup stołu dla 4 osób, warto wziąć pod uwagę duży blat o bokach 80×120 cm lub średnicy min. 100 cm.

Z kolei optymalna wysokość, na jakiej powinien znajdować się blat to 75 cm. Oczywiście musimy również wziąć pod uwagę wzrost domowników. Z pewnością nie posadzimy przy takim stole dwulatka, bo nie będzie mógł on wówczas swobodnie manewrować sztućcami. Zbyt niski stół będzie też niewygodny dla wysokiej osoby. Uniemożliwi jej prawidłowe ułożenie nóg, co na dłuższą metę będzie bardzo uciążliwe.

Stół do jadalni z funkcją rozkładania czy bez?

Klienci sklepów meblowych zdecydowanie częściej decydują się na stoły do jadalni rozkładane. Wystarczy sprawdzić ofertę mebli online, by się o tym przekonać. I nic dziwnego, w końcu rozkładany blat to bardzo przydatna funkcja, szczególnie wówczas, gdy stół będzie stał w małym pomieszczeniu. Rozkładany mebel do jadalni przyda się również podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na co dzień nie będzie przeszkadzać swoimi gabarytami, a w razie potrzeby pomieści nawet kilkanaście osób.

Stół bez rozkładania sprawdzi się z kolei w tych domach, gdzie jadalnia to osobne pomieszczenie. Wówczas wielkość stołu ogranicza tylko powierzchnia pokoju. Funkcjonalny stół do dużej jadalni, który pomieści 6 osób powinien mieć ok. 90×150 cm w przypadku prostokątnego mebla lub 130 cm, gdy chcemy mieć okrągły blat.

Gdzie szukać dobrej jakości stołu do jadalni?

Na rynku jest tak wiele miejsc oferujących tanie i funkcjonalne meble, że faktycznie można się pogubić. Coraz częściej jednak sięgamy po oferty sklepów meblowych online. Robienie zakupów bez konieczności wychodzenia z domu jest niezwykle wygodne. Poza tym wiele firm oferuje transport mebli, a niekiedy także ich wniesienie.

Zamawiając meble online, dobrze jest korzystać ze sprawdzonych źródeł. Zakupy z takich sklepów jak Imperium Mebli są gwarancją wysokiej jakości produktów. Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do miłośników aranżacji wnętrz, ale z pewnością każdy z nas znajdzie tam swój wymarzony stół do jadalni. Wejdź na stronę i zapoznaj się z ofertą sklepu już teraz. 

Redakcja stylidesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *