Kolorowe lampy – najnowszy hit mody

Jeżeli wnętrze ma być piękne, musi być koniecznie odpowiednio oświetlone. Na nic zdadzą się najdroższe dodatki i ekskluzywne meble wykonane z drewna egzotycznego, jeżeli żadna z tych rzeczy nie będzie optymalnie rozjaśniona, przez co nikt nie zdoła niczego zobaczyć. A same punkty oświetleniowe też potrafią odegrać funkcję dekoracyjną. Wystarczy spojrzeć na najnowsze kolorowe lampy, aby się o tym przekonać. Te niecodzienne rodzaje oświetlenia są hitem ostatnich sezonów. Architekci tak bardzo się w nim zakochali, że od roku włączają je niemalże do wszystkich projektów prezentowanych na targach wnętrzarskich. Trudno się im dziwić. Lampa w zwracającym na siebie uwagę kolorze potrafi zastąpić setki zbędnych dodatków!

Zabawa światłem

Ogólnie rzecz biorąc w każdym wnętrzu warto zabawić się nieco oświetleniem. Lampy mają ten niewątpliwy atut, że są połączeniem dwóch rzeczy – praktycznego elementu oświetleniowego oraz klasycznej dekoracji. Stawiając na nie, można ograniczyć ilość zbędnych dodatków, które jedynie ozdabiają wnętrza, a niczego więcej nie oferują. Idealna opcja dla niewielkich pomieszczeń, które zawsze wypadałoby przynajmniej odrobinę wizualnie powiększyć. Zamiast więc zagracać je kolejnymi obrazami wieszanymi na ścianach lub porcelanowymi figurami umieszczanymi na półkach, lepiej zdecydować się na jedną oryginalną lampę, która sama w sobie udekoruje całą przestrzeń. Oczywiście by tak się stało, lampa naprawdę musi być niecodzienna i intrygująca. Nie może przypominać ani klasycznego żyrandola, ani zwykłego plafonu.

Różnorodne wzory

Całe szczęście w tym roku projektanci oświetlenia zdecydowali się trochę poszaleć. Odważyli się zabawić nie tylko formą swoich wyrobów, ale przede wszystkim ich kolorem, który teraz wychodzi na pierwszy plan. To on zaczyna grać pierwsze skrzypce. Sama konstrukcja lampy nie ma już aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ jej największym atutem i głównym elementem dekoracyjnym jest właśnie nietypowy kolor, a nawet połączenia zróżnicowanych barw. Niekoniecznie natomiast cała lampa musi szokować swoim odcieniem. Znacznie bardziej popularne są takie punkty oświetleniowe, w których wyróżnia się barwa wyłącznie jednego elementu. Może być to np. podstawa. Mała lampka nocna o konstrukcji wydłużonego pałąka przeistacza się w niezwykłe dzieło sztuki, gdy zostaje wsparta na neonowej fioletowej nóżce. Oczywiście takie lampy nie będą pasować do wszystkich wnętrz, dlatego przez ich zakupem wypadałoby spojrzeć obiektywnie na projekt domu. Odważne punkty oświetleniowe nadają się raczej wyłącznie do nowoczesnych projektów.

Redakcja stylidesign.pl