Jak urządzić jadalnię w wydaniu glamour?

Jadalnia nie jest częstym elementem domów, bo często strefa jadalniana urządzona jest w salonie. Jeśli jednak dysponujecie odpowiednim metrażem i pomieszczeniem, to oczywiście możecie urządzić osobną jadalnie. Świetnie sprawdzi się aranżacja tego pokoju w stylu glamour. Jak urządzić wnętrze w takim wydaniu?

Zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłóg

Zacznijmy od wykończenia ścian. W stylistyce glamour warto postawić na materiały, które przyciągają wzrok, a jednocześnie są eleganckie. Wybór jest dość duży, od tapet winylowych z efektownymi wzorami o aksamitnym wykończeniu, przez boazerię angielską ze sztukaterią dekoracyjną, tapety 3D aż po beton dekoracyjny w połączeniu z fornirem kamiennym. Każda z wersji obroni się w stylu glamour. Z podłogą też będzie problem ze względu na bogactwo wyboru. Możemy oczywiście polecić drewniane parkiety, ale i płytki gresowe na wysoki połysk czy też podłogę z żywicy epoksydowej z lustrzanym efektem. Jeszcze przed wstawieniem mebli i zamontowaniem oświetlenia będzie więc efektownie.

Postaw na sufit podwieszany nad stołem i jego odpowiednie oświetlenie LED-ami

W jadalni warto wykonać sufit podwieszany nad stołem. Jest to element, który tłumi hałasy, ale i pozwala lepiej utrzymywać ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie gwarantuje punktowe światło i odpowiednie doświetlenie stołu. Sufit podwieszany może mieć zarówno owalny kształt jak i kwadratowy czy też prostokątny. Efektownie będzie się prezentował sufit podwieszany falisty i na taki element można zdecydować się w dużej jadalni. Na pewno do sufitu podwieszanego trzeba wybrać odpowiednie oświetlenie. Dobrze sprawdzą się oczka LED, ale i taśmy LED, które można umieścić w specjalnych profilach. Do zasilania taśmy LED potrzebny będzie zasilacz do LED 12 V. Warto wiedzieć, jak dobierać zasilacz. Otóż powinien on być dobrany do rodzaju taśmy LED. Zatem do taśm LED 12 V będzie odpowiedni właśnie zasilacz LED 12 V. Będzie on zamieniał napięcie sieciowe 230 V na prąd stały 12 V.

Wybierz wytworne meble do jadalni i dodatkowe dekoracyjne oświetlenie, które doda nutę nowoczesności

Czas na wybór mebli. Na pewno powinny być reprezentacyjne i eleganckie. Jednak sprawdzą się zarówno nowoczesne bryły na wysoki połysk na chromowanych nóżkach, jak i meble stylizowane z ryflowaniami czy posadowione na efektownych rzeźbionych nóżkach. Oczywiście do meblościanki modułowej warto wybrać najważniejszy mebel, czyli stół jadalniany w podobnym stylu i podobnej kolorystyce. Także krzesła warto dobrać w zbliżonym designie. Jeśli zatem wybiera się stół z blatem szklanym hartowanym na chromowanych nóżkach, to warto wybrać krzesła tapicerowane eko skórą, także wyposażone w chromowane, proste nogi. W przypadku witryny, w której można umieścić choćby kieliszki i zastawę, można też pokusić się o podświetlenie półek, jeśli są szklane. Trzeba nie tylko wybrać odpowiedni profil do LED, ale wybierając zasilacz LED 12 V do LED o tym samym napięciu, należy zwrócić uwagę na moc 1m taśmy wyrażoną w Watach i przemnożyć ją przez jej długość, a następnie dodać 10% do tej wartości, aby uzyskać optymalną moc zasilacza.

jak urządzić jadalnie

Zadbaj o stylowe dodatki, które podkreślą funkcję i prestiż wnętrza

Nie tylko taśmy LED będą dekoracyjnym dodatkiem. Warto przy tym pamiętać, by wybrać takie, których barwą można sterować, a także w przypadku których można regulować natężenie światła. Jeśli chodzi o dodatki, to można postawić na obraz albo gafikę w antyramie na ścianie. Taki element doda wnętrzu elegancji. Owa grafika czy obraz mogą nawiązywać do charakteru pomieszczenia. Zatem na obrazie czy grafice może znaleźć się martwa natura. Dodatkowo na stole pięknie będzie się prezentował wazon ze świeżo ciętymi kwiatami, a na komodzie może znaleźć się zestaw hi-fi, by muzyka umilała każde spotkanie, a także dekoracyjne, pachnące świeczki czy też złote ramki ze zdjęciami. W takim otoczeniu będzie się niezwykle przyjemnie przebywało i przyjmowało gości. W końcu jadalnia to świetne miejsce na organizację urodzin czy spotkania przy świątecznym stole.

Redakcja stylidesign.pl