Ile kosztuje usługa projektowania wnętrz?

Projektowanie wnętrz to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy nie mamy w tym zakresie doświadczenia oraz zmysłu przestrzennego. Dobór odpowiednich elementów wyposażenia, faktur czy kolorów może wydawać się skomplikowany, gdy zwrócimy uwagę na różnorodność dostępnych w sklepach produktów. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ile kosztuje usługa projektowania wnętrz?

Projektowanie wnętrz – czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Niezależnie od tego, czy planujesz niewielką metamorfozę wnętrz, czy może generalny remont, z pewnością skorzystanie z pomocy profesjonalisty będzie dobrym rozwiązaniem. Osoby specjalizujące się w projektowaniu mieszkań i domów zwykle mają za sobą lata praktyki i mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem, które pozwala na realizowanie nawet trudnych i skomplikowanych zleceń. 

Ponadto pomysły zaproponowane przez projektantów często są bardzo zaskakujące, gdyż nagle okazuje się, że nawet niewielka ingerencja może zupełnie odmienić wnętrze. Niewielki pokój stanie się przestronnym salonem, a niepraktyczny schowek zamieni się w funkcjonalne miejsce do przechowywania drobiazgów.

Doświadczeni projektanci wnętrz pomogą w aranżacji przestrzeni, a także w doborze odpowiednich materiałów i kolorów, a nawet wskażą konkretne elementy wyposażenia, które najlepiej sprawdzą się w danej aranżacji. Często architekci zwrócą uwagę na rzeczy, na których można zaoszczędzić oraz podpowiedzą, w co warto zainwestować znacznie większe pieniądze.

Jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz?

Jeszcze przed pierwszym spotkaniem z projektantem wnętrz warto przygotować niezbędne materiały. Tematem numer jeden będzie wygląd i aranżacja wnętrz, dlatego z pewnością przydadzą się inspiracje zaczerpnięte z magazynów czy stron internetowych. Dzięki temu zobrazujemy swoją wizję, a architektowi będzie znacznie łatwiej zrozumieć nasze oczekiwania i potrzeby

Warto przygotować sobie również listę pytań oraz dopytać o aspekty techniczne współpracy, a wśród nich o cenę, termin wykonania wszystkich prac. Niezbędny będzie oczywiście profesjonalny plan domu lub mieszkania, który uwzględnia dokładny metraż z zapisem długości i wysokości każdej ze ścian. Istotne będzie także lokalizacja okien, drzwi czy lamp. Konieczne będzie także ustalenie przebiegu instalacji elektrycznej.

Projektowanie mieszkań – od czego zależy cena?

Cena za projektowanie wnętrz zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczeń oraz wymagań klienta. Usługi dzielą się najczęściej na pakiety, które różnią się między sobą zakresem i jednocześnie ostateczną kwotą. Im bardziej kompleksowy wariant, tym projekty wnętrz będą droższe, jednak nadal mogą być bardzo przystępne, gdy tylko wybierzemy odpowiednią firmę do współpracy.

W ostatecznym rozrachunku koszt całego przedsięwzięcia może być znacznie niższy, gdy skorzystamy z pomocy specjalistów, niż gdy zrealizujemy samodzielne projektowanie wnętrz. Jak to możliwe? Powierzenie aranżacji pomieszczeń doświadczonym architektom pozwoli nam uniknąć wielu błędów, które mogą wynikać ze stworzenia niefunkcjonalnej przestrzeni czy nawet przepłacenia podczas zakupu elementów wyposażenia i drobnych dodatków. Każda niedogodność prędzej lub później odbije się na naszym portfelu. W przypadku zlecenia projektu wnętrz specjaliście możemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z planem, który zostanie wcześniej dokładnie omówiony, przez co nie będzie nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowania.

Projekty wnętrz – na jaką cenę się przygotować?

Każda firma dysponuje własnym cennikiem za świadczone usługi, jednak obowiązujące aktualnie ceny można uśrednić, co pozwoli się wstępnie przygotować na jakąkolwiek kwotę. Sam projekt koncepcyjny wnętrza mieszkania bądź domu może kosztować od 50 do 100 zł za m2. W przypadku skorzystania z projektu kompleksowego należy przygotować się na kwotę od 100 do 200 zł za m2.

Projektowanie wnętrz i zakres usług

Podstawowy zakres usług zwykle obejmuje inwentaryzację pomieszczeń, spotkanie z projektantem, kilka wariantów zaproponowanego układu, inspiracje ukazujące różne style aranżacji, określenie miejsc punktów przyłączeniowych (elektrycznych i hydraulicznych) oraz wizualizacje 3D. Dodatkowym elementem może być lista produktowa z cenami i adresy sklepów, w których można zaopatrzyć się w zaproponowane materiały, meble czy sprzęty AGD i RTV. W kompleksowych pakietach dotyczących projektowania wnętrz wliczone są również wizyty nadzoru na budowie oraz dokumentacja techniczna dla wykonawców.

Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje kompleksową obsługę. Dzięki temu, poza wykonaniem samego projektu wnętrz, ekipa może również zrealizować całe zlecenie, zatem wykonać wszystkie prace wykończeniowe i tym samym oddać mieszkanie gotowe „pod klucz”, do którego można się wprowadzić. To bardzo komfortowy wybór dla większości klientów, którzy cenią swój czas. W przypadku kompleksowych usług ich cena również zależy od wybranego pakietu. W jego zakresie możemy wybrać rodzaj materiałów wykorzystanych do wykończenia wnętrza, kolor ścian i podłóg, a nawet drzwi, elementy ceramiki i armatury, lampy czy lustra.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy specjalizującej się w projektowaniu wnętrz? 

Podczas wyboru konkretnej firmy, której główną usługą jest projektowanie wnętrz mieszkań i domów, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na portfolio. Zdjęcia realizacji najczęściej są widoczne na stronie internetowej, która jest prawdziwą wizytówką mającą na celu przekonanie osób potencjalnie zainteresowanych do skorzystania z usług. Liczy się podejście do klienta, doświadczenie oraz kreatywność, którą można dostrzec, oglądając zrealizowane projekty wnętrz. W tej branży referencje są zdecydowanie najważniejsze.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zrobić rozeznanie i skontaktować się z kilkoma firmami. Poznanie oferty i podejścia projektanta nie wiąże się z kosztami, a może być cenną wskazówką. Ponadto liczą się również dobre opinie, które świadczą o zadowoleniu klientów i ich rekomendacji. Zatem doskonałym rozwiązaniem będzie wybranie firmy, której usługi cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością. Zespół specjalistów powinien gwarantować terminowość, indywidualne podejście do klienta oraz pełen profesjonalizm.

Partnerem artykułu jest strona baltic-interiors.com.

Redakcja stylidesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.