Meble do salonu o małym metrażu — jak wybrać najlepsze?

Aranżacja niewielkiego pokoju dziennego powinna być odpowiednio przemyślana. Wybór mebli to takiego wnętrza nie jest łatwy. Muszą one łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Czym powinny się charakteryzować meble do małego salonu?

Umeblowanie niewielkiego mieszkania w bloku nie należy do najłatwiejszych zadań. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru mebli do małego salonu warto wziąć pod uwagę następujące kwestie, jak:

  • kolorystyka – aby optycznie powiększyć wnętrze i uniknąć efektu nadmiernego przytłoczenia, warto stawiać na modele utrzymane w jasnym odcieniu kolorystycznym, meble białe to doskonały wybór do salonu w stylu skandynawskim, dla osób chcących postawić na nieco barwniejszy pokój dzienny idealną propozycją będą modele pastelowe,
  • lekkość – zarówno w potocznym, jak i dosłownym znaczeniu, w małych salonach często wybiera się mniejszą ilość mebli, a każdy z nich ma za zadanie pełnić wiele różnych funkcji, dlatego możliwość ich bezproblemowego przestawiania jest niezwykle istotna. Z drugiej strony, jeżeli chodzi o design, warto stawiać na modele z gładkimi frontami, przeszklonymi witrynami, lustrami, czy smukłymi nóżkami. W ten sposób salon mimo niewielkiego metrażu będzie wydawał się przestronny.

Jak wykorzystać przestrzeń salonu w taki sposób by charakteryzowała się ona funkcjonalnością na najwyższym poziomie?

Dobór mebli do niewielkiego salonu jest szczególnie istotny, ponieważ nieprzemyślenie tej kwestii może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonalność tego wnętrza. Z tego względu warto stawiać na modele składane takie jak np.:.

  • Kanapa z funkcją spania – czyli model, który na co dzień nie zajmuje wiele miejsca i często pełni funkcje schowka, a gdy zajdzie taka potrzeba, może on stanowić dodatkowe miejsce do spania,
  • fotel lub pufa ze schowkiem – w małym salonie nie zawsze można umieścić wszystkie cenne przedmioty, dlatego niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest wybór tego rodzaju mebli, które zapewniają dodatkowe miejsce na przechowywanie,
  • rozkładany stół – w życiu codziennym zajmuje on tyle miejsca, ile jest to konieczne, a od święta może być rozłożony, co umożliwi spożywanie posiłku w większym gronie.

Aby uzyskać efekt uporządkowania, warto stawiać na dobrze dopasowane do siebie modele, które są takiej samej wielkości. Ważny jest nie tylko wybór wyposażenia salonu, ale również jego właściwe ustawienie. Warto ustawić meble większe gabarytowo naprzeciw siebie zamiast w jednej linii, co powoli uniknąć efektu przytłoczenia.

Redakcja stylidesign.pl