Planowanie ogrodu – ścieżki ogrodowe

W dobie XXI wieku, gdzie ludzie coraz częściej uciekają z wielkich płytowych bloków do małych domków z ogrodem, niezwykle ważna staje się aranżacja otoczenia naszego domostwa. I choć wnętrze domu wydaje się najważniejsze to ogród jest jego swoistą wizytówką i swoim wyglądem może przyciągać lub odstraszać naszych gości. Warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację nie tylko w kwestiach uprawianych tam roślin, ale i dodatków – tych bardziej funkcjonalnych jak ścieżki i ławki oraz bardziej dekoracyjnych jak np. krasnale ogrodowe czy lampy.

Przedsionek ogrodu

Pierwszą rzeczą, którą widzi przybywający do nas gość jest przedsionek naszego ogrodu. Przechodząc przez główną bramę najważniejsze jest zapewnienie bezpiecznego i funkcjonalnego dojścia do drzwi. Sprawdzi się w tym przypadku wiele rozwiązań, które w różnym stopniu pasować będą do różnych typów ogrodów. Można postawić na wyrównanie i utwardzenie terenu oraz wykorzystanie lamp ogrodowych oświetlających ścieżkę albo skorzystać z rozwiązania bardziej efektywnego jak ścieżki ogrodowe.

Producenci oferują wszelkiego rodzaju kostki do wykładania ścieżek ogrodowych. Istnieją kostki betonowe i kamienne, znane ze swojej wysokiej odporności na zmieniające się warunki pogodowe. Ponadto można nabyć je w różnych odcieniach. choć najpopularniejsze są te szare, siwe oraz bladoróżowe. Idealnie nadają się nie tylko jako wyłożenie głównej ścieżki, ale tez prowadzące nas po całej aranżacji zieleni wokół naszego domostwa. Jeśli chodzi o kolorystykę nie warto przesadzać z ilością kolorów – ogród wyda się wtedy przeładowany. Najlepszym rozwiązaniem stanie się połączenie maksymalnie dwóch lub trzech odcieni i utworzenie z nich pięknej i oryginalnej mozaiki.

Ważna jest również wielkość kostki brukowej

Do małych ogrodów, gdzie ważne jest pozostawienie i uzyskanie przestrzeni, będzie mała kostka brukowa czy kamień brukowy, który optycznie wszystko powiększy. Ponadto dużo łatwiej będzie można układać ścieżki w nawet najbardziej problematycznych miejscach bez dodatkowego przycinania kostki brukowej. Większe ogrody z powodzeniem wykorzystać mogą większe rozmiary kostek bądź tworzyć połączenia jednych z drugimi. Pamiętajmy by nie przesadzać też z szerokością wykonanych przez nas ścieżek ogrodowych, a dopasować ją do sposobu użytkowania, tak by służyła nam przez długie lata i nie wymagała częstych napraw, a dodatkowo szpeciła zewnętrzną część domostwa w postaci połamanych czy nawet usuniętych elementów. Odpowiednio zaaranżowany ogród cieszył nas będzie wtedy swoim pięknem nie tylko latem w obecności kwiatów, ale i zimą.

Redakcja stylidesign.pl