Kuchnia otwarta na salon – dobre rozwiązanie?

Aranżacja powierzchni kuchennej to poważne wyzwanie organizacyjne. Trzeba mieć na uwadze, iż nowoczesne budownictwo stawia na rozwiązania uniwersalne, które cechuje się wysoką funkcjonalnością. Warto w tym zakresie odwołać się do klasycznych wzorców, które zostały wypracowane przez lata praktyki.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon

Jest to opcja przeznaczona dla osób, które lubują się w dużych przestrzeniach. Nie sposób wymienić wszelkich korzyści, które przemawiają za zastosowaniem omawianego rozwiązania. Przede wszystkim możliwe jest wpuszczenie do powierzchni kuchennej znacznej ilości światła słonecznego. Dobrze oświetlone wnętrze wygląda nietuzinkowo i sprawia, że gotowanie staje się czystą przyjemnością. Ponadto widok na salon umożliwia swobodne porozumiewanie się z innymi domownikami w trakcie przyrządzania posiłku bądź mycia naczyń. Możliwe jest także jednoczesne oglądanie telewizora. Jest to dogodna opcja dla każdej osoby, która niechętnie podchodzi do kwestii umieszczania urządzeń elektronicznych w obrębie kuchni.

Sprawdzone rozwiązania

Przy planowaniu kuchni otwartej na salon, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Bardzo modne są wyniosłe portale w kształcie łuku triumfalnego. Jednocześnie warto zapewnić odpowiedniej wielkości stół na przejściu pomiędzy salonem a kuchnią. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż wystarczające jest zamontowanie samego blatu na wolno stojących nogach. Istnieje także możliwość wkomponowania go w ścianę działową. W takiej sytuacji jednak konieczne jest zapewnienie solidnego podparcia. W wielu gospodarstwach domowych w tym celu tworzy się specjalną podmurówkę. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak w pełni funkcjonalne, bowiem brakuje miejsca na nogi w trakcie spożywania posiłków. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzają się wówczas krzesła barowe. Co do zasady materiał wykończeniowy jest dowolny. Z powodzeniem można ozdobić portal lakierowanymi deskami, jak również utworzyć gładź bądź położyć kafelki. Każdy z pewnością znajdzie opcję, która będzie idealnie pasowała do jego preferencji. W przypadku, gdy kuchnia jest niewielka, otworzenie wolnej przestrzeni na salon wydaje się być koniecznością. Omawiane rozwiązanie ma jednak kilka wad. Przede wszystkim w momencie, gdy przyrządzany posiłek będzie zbyt aromatyczny, zapach będzie unosił się w salonie przez wiele godzin. Dla wielu osób sporym utrudnieniem jest również ograniczenie poczucia prywatności. Na ogół jednak Polacy chętnie korzystają z możliwości otworzenia powierzchni kuchennej na salon.

Redakcja stylidesign.pl