Dom inteligentny – rozwiązanie dla oszczędnych domów

Coraz częściej słyszy się określenie dom inteligentny. Choć wielu osobom może kojarzyć się z supernowoczesnymi budynkami, w których pełno nowych technologii, tak naprawdę nawet starsze domy i mieszkania mogą stać się bardziej inteligentne. Czym jest smart dom i jakie zalety posiada?

Smart dom – co to takiego?

Smart dom to wszelkie urządzenia, które ułatwiają nam codzienne życie, a którymi możemy wygodnie sterować za pomocą aplikacji. Co więcej, urządzenia te nie tylko reagują na nasze polecenia, ale też połączone są wzajemnie ze sobą, by móc się komunikować. Dzięki temu np. możliwe jest wyświetlanie powiadomienia o zakończeniu prania na ekranie telewizora.

Podstawą całego systemu jest tzw. centralka, która steruje wszystkimi urządzeniami w domu. Dzięki niej możliwe jest zdalne kontrolowanie wszystkich sprzętów. Ponadto niezbędne będą też wszelkie czujniki, dzięki którym będziemy mogli na bieżąco monitorować temperaturę czy ruch w domu.

Dom inteligentny – wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności

Dom inteligentny to urządzenia smart, które mogą zaoferować Ci nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo i oszczędności. W jaki sposób? Wyobraź sobie, że siedzisz jeszcze w pracy, a właśnie dzwonili do Ciebie rodzice i mają wpaść z wizytą. W domu bałagan, a przy okazji nie było jeszcze czasu, żeby włączyć zmywarkę zapakowaną naczyniami. Co robisz? Wychodzisz wcześniej z pracy? A może włączasz zdalnie robot odkurzający i zmywarkę? Urządzenia smart dają Ci właśnie taką możliwość. Za pomocą aplikacji w telefonie możesz sterować pralką, lodówką czy telewizorem, monitorować ich pracę czy rozwiązywać ewentualne problemy.

Jednak dom inteligentny wpływa także na bezpieczeństwo i oszczędność. Urządzenia inteligentnego domu wyposażone są w czujniki ruchu czy dymu, dzięki czemu nawet, gdy będziesz w pracy, dostaniesz powiadomienie, że ktoś kręci się koło Twojego domu albo że w mieszkaniu wyczuwalny jest dym. A co z oszczędnościami? Specjalne aplikacje do zarządzania systemami inteligentnego domu zbierają wszelkie dane o urządzeniach, także te dotyczące zużycia prądu. Posiadając informację, jakie jest tygodniowe czy miesięczne zużycie prądu, możesz dostosować działanie urządzeń, tak by obniżyć koszty prądu.

Aplikacja SmartThings – zarządzanie i oszczędzanie

System inteligentnego domu marki Samsung, zarządzany jest za pomocą zaawansowanej aplikacji, która może być zainstalowana na telefonie czy tablecie. Aplikacja SmartThings* może komunikować się z przeróżnymi urządzeniami – pralkami, suszarkami, lodówkami czy telewizorami. Na uwagę jednak zasługuje program SmartThings Energy, który stworzony został po to, by móc monitorować zużycie prądu większości podłączonych do systemu urządzeń Samsung. W aplikacji znajdziemy różne wskazówki dotyczące oszczędzania energii. Ponadto możemy włączyć tryb oszczędzania AI, czyli AI Energy Mode**, zastosowany w niektórych urządzeniach, np. lodówkach. Tryb ten automatycznie przełącza urządzenia w tryb oszczędzania po przekroczeniu określonego limitu zużycia energii.

Aplikacja SmartThings to nie tylko system sterowania urządzeniami, ale także rozwiązanie, które pomoże nam wprowadzić do domu dobre nawyki oszczędzające energię.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 10.0. Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi oraz konto Samsung Account.

**Funkcjonalność dostępna w wybranych urządzeniach Samsung.

Redakcja stylidesign.pl