Jak wybrać nowoczesny blat kuchenny?

Blaty kuchenne przestały być już wyłącznie praktycznymi elementami pomieszczeń. Stały się ich oddzielnymi dekoracjami, potrafiącymi wydobyć z kuchni jeszcze większe piękno. Aby jednak odpowiednio prezentowały się w stworzonej już aranżacji, należałoby je do niej dopasować. A jak to zrobić? Jak dobrać blat do projektu nowoczesnego? Na jaki jego kolor się zdecydować, aby współgrał on z odcieniem ścian oraz barwą pozostałych mebli?

Kolor blatów kuchennych

Klienci, którzy spoglądają na nowoczesne blaty kuchenne, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na ich kolor. Jest to dobre kryterium wyboru. Od barwy mebla może zależeć bowiem to, czy będzie on w stanie skomponować się z istniejącą już aranżacją. Do czego zatem wypadałoby dopasować odcień tworzywa, z którego zostanie wykonany blat? Czy lepiej dobrać go do barwy mebli, czy może jednak do podłóg bądź samych ścian? Wszystko zależeć będzie od oczekiwań domowników, czyli od tego, jaki efekt zapragną oni uzyskać. Standardowym rozwiązaniem będzie zabawa kontrastami. Jeżeli podłogi kuchni mają odcień ciemnego brązu, ale już postawione w niej meble pokryto białą okleiną, blaty powinny być ciemniejsze, by stały się lepiej widoczne. Oczywiście można też pokusić się o stworzenie spójnej aranżacji, w której kolor blatu będzie identyczny jak kolor szafek. Obie opcje potrafią wyglądać świetnie. Warto więc samemu się im przyjrzeć i zadecydować, która z nich dla danego pomieszczenia okaże się lepszym wyborem.

Tradycyjnie blaty kuchenne wykonuje się z drewna

W pewnym sensie jest to ograniczenie, ponieważ ten naturalny materiał występuje wyłącznie w różnych odcieniach brązu, wchodząc ewentualnie w czerwień bądź żółć. A gdyby tak jednak zdecydować się na coś zupełnie innego? Gdyby tak zaszaleć z barwą blatu i postawić na taki jego odcień, który w jednym momencie przeobrazi kuchnię w zwariowane królestwo kulinarnych szaleństw? Istnieje taka możliwość. Nowoczesne blaty kuchenne wykonuje się także z innych materiałów, często nawet tych syntetycznych. Potrafią one wykazać się dokładnie takimi samymi właściwościami jak naturalne drewno, tyle że dają więcej możliwości, ponieważ można je dowolnie barwić. A kolor blatu nie musi być wcale nudny i pospolity. Może być równie dobrze żywy i odważny – intensywna, a wręcz neonowa barwa rozweseli całe pomieszczenie i cudownie je ożywi. Co prawda takie blaty rzadko kiedy pojawiają się w aranżacjach tworzonych przez architektów, ale należy pamiętać o tym, że co innego sprawdza się w modnych wnętrzarskich czasopismach, a co innego w domowych wnętrzach.

Redakcja stylidesign.pl