Czy okap kuchenny jest potrzebny ?

Okapy kuchenne to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w kuchniach. Na rynku jest ich bardzo duży wybór i aby wybrać odpowiedni z nich, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim wziąć trzeba pod uwagę wielkość kuchni, rozmiar szybu wentylacyjnego i nasze preferencje oraz styl w jakim urządzona została dana kuchnia.


Dlaczego w kuchni przyda się okap kuchenny?

Dzisiaj trudno jest wyobrazić sobie jakiekolwiek gotowanie bez zainstalowania wcześniej okapu kuchennego. Wszelkiego rodzaju zapachy, które wydostają się z garnków w trakcie gotowania, bardzo uprzykrzają życie kucharzom i kucharkom oraz powodują, że kuchnie stają się zadymione. W kuchniach bez okapów wciąż trzeba otwierać okna i jest to bardzo uciążliwe szczególnie w chłodne i deszczowe dni. Okap w kuchni znacznie ułatwia prace i jest urządzeniem bardzo potrzebnym.

Wydajność okapów kuchennych

Okap kuchenny okapowi nie jest równy. Jedną z podstawowych różnić jest wydajność poszczególnych okapów. Parametr ten jest bardzo istotny i mierzony jest w m3/h. Uważa się, że dobrze dopasowany do kuchni okap to taki rodzaj, który w ciągu godziny będzie w stanie przerobić aż sześciokrotną kubaturę kuchni. Z tego też względu, przed zakupem urządzenia, dobrze jest przeliczyć całą wielkość kuchni mnożąc ze sobą jej długość, szerokość i wysokość. Wydajność okapu powinna być równa kubaturze całej kuchni lub większa, ale nigdy nie powinna być mniejsza.

Liczba biegów w okapie kuchennym

Każde urządzenie w typie okapu kuchennego posiada odpowiednią ilość biegów, a jest to nic innego jak regulacja jego prędkości. Chodzi tu o to, że na najwyższym biegu moc ssąca urządzenia będzie największa, a na najniższym biegu – najmniejsza. Biegi regulować można za pomocą pokręteł lub przycisków, w które zaopatrzone są poszczególne okapy kuchenne.Regulacja prędkości jest bardzo istotną funkcją. Zupełnie inna moc okapu będzie nam potrzebna wtedy, gdy na palniku kuchenki będziemy mieć małą kawiarkę, a zupełnie inna, gdy przygotowywać będziemy dwudaniowy obiad rodzinny. Ponadto możliwość regulacji pozwala na oszczędności jeśli chodzi o zużycie prądu. Zainstalowany w kuchni okap kuchenny powinien być włączany, ale nie zawsze powinien chodzić na pełnych obrotach.

Czy potrzebna jest instalacja okapów?

Zupełnie inaczej pracuje się w kuchniach, w których został zamontowany okap kuchenny. W takich pomieszczeniach jest zupełnie inne powietrze, zapachy gotowanych potraw nie mieszają się ze sobą. Z tego też względu jest to bardzo przydatne urządzenie.

Redakcja stylidesign.pl