Rodzaje silników do kosiarek – jaki jest najlepszy?

Z wielu sprzętów wykorzystywanych w ogrodach to właśnie kosiarki są jednym z najważniejszych. Dobrze przystrzyżony trawnik nadaje estetyczny wygląd całemu ogrodowi. Obecnie na rynku jest wiele modeli kosiarek, które różnią się parametrami i sposobem koszenia trawy, ale podstawowym podziałem kosiarek jest rodzaj ich silników. To właśnie silnik wpływa na moc kosiarki i sposób jej użytkowania. Przyjrzyjmy się, jakie są rodzaje silników kosiarek i które z nich są najlepsze.

Jakie są podstawowe rodzaje silników kosiarek?  

Kosiarki możemy podzielić na dwie kategorie związane z rodzajem ich silnika. Kosiarki elektryczne to te, które mają wbudowany akumulator elektryczny lub są zasilane za pomocą kabla połączonego z gniazdkiem. Drugą grupą są kosiarki spalinowe, które posiadają silnik spalinowy zasilany najczęściej zwykłą benzyną. Oba rodzaje mają swoje specyficzne zastosowania związane ze sposobem zasilania. 

Co zyskujemy, wybierając kosiarki z silnikiem spalinowym?   

Kosiarki spalinowe są najczęściej używane w przypadku dużych trawników powyżej 500 m2. Zasilanie benzyną daje dużą moc, przez co koszenie dużej ilości trawy staje się znacznie łatwiejsze. Największą zaletą kosiarek spalinowych jest niezależne źródło zasilania, które zapewnia dużą mobilność. Brak konieczności korzystania z gniazdka do ładowania sprawia, że kosiarki spalinowe mogą z powodzeniem sprawdzić się w niedostępnym terenie. Przed zakupem kosiarki spalinowej należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa, od którego zależy czas pracy kosiarki. Należy jednak pamiętać, że obsługa kosiarek spalinowych jest odrobinę trudniejsza od tych elektrycznych. Konieczność dolewania paliwa i użycia ręcznego rozrusznika sprawia, że wiele osób może nie poradzić sobie z ich obsługą.  

Jaki są zalety kosiarek elektrycznych?  

Kosiarki zasilane elektrycznie to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie. Jeśli dysponujemy małym trawnikiem, to kosiarki elektryczne będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zasilanie za pośrednictwem kabla sprawia, że nie musimy zaopatrywać się w paliwo niezbędne do uruchomienia kosiarki. Dodatkowo wybierając wersje wyposażone w akumulator, zyskujemy pełną niezależność od źródła prądu, co pozwala zabrać kosiarkę w miejsca, gdzie nie sięga kabel zasilający. Musimy pamiętać, że w przypadku kosiarek elektrycznych dysponujemy znacznie mniejszą mocą, co może wydłużyć cały proces koszenia trawy. Warto jednak pamiętać, że obsługa kosiarek elektrycznych jest znacznie prostsza, przez co nawet osoby nieobeznane z ich działaniem mogą skutecznie skosić trawnik.   

Podsumowanie  

Kosiarki dzielimy głównie na te z silnikiem spalinowym i zasilane elektrycznie. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Kosiarki spalinowe mają dużą moc i dzięki zbiornikowi paliwa są niezależne od źródła zasilania. Wybierając kosiarkę elektryczną, możemy liczyć na łatwą obsługę i niski koszt eksploatacji. Niezależnie od wybranego rozwiązania kosiarka znacznie ułatwi prace w ogrodzie związane z utrzymaniem estetycznego trawnika.  

Redakcja stylidesign.pl