Dobór koloru ścian w mieszkaniu

Chcesz odświeżyć swoje wnętrze? A może dopiero co się wprowadziłeś i zastanawiasz się na jaki kolor pomalować swoje ściany? To nie lada wyzwanie. Choć wydaje się, że nikt nie zwraca na nie uwagi, są one istotnym elementem każdego wnętrza. Mogą je rozświetlać albo nadawać mu specyficzny, romantyczny klimat. Od ich koloru zależy jak będziesz czuł się we własnym domu i jakie meble oraz akcesoria będziesz potem do nich dobierał. Warto więc spędzić nad tym trochę czasu, by po udekorowaniu całego wnętrza nagle nie stwierdzić, że kolor ścian zupełnie nam nie pasuje.

Zacznijmy od kuchni

To jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, spędza się w nich sporo czasu przygotowując posiłki. Kuchnia powinna być jasna i przestronna, światło powinno docierać nie tylko z zewnątrz, ale być tworzone przez jasny odcień ścian. Tu więc warto postawić może niekoniecznie na śnieżną biel, która wyglądać będzie roboczo i zniechęcać do spędzania w tym pomieszczeniu czasu, ale na barwy takie jak beż, cytrynowy czy nawet czekolada. Takie kolory idealnie dopasują się do odcieni szafek w kuchni, będą również łatwe do utrzymania na nich czystości. W przypadku ścian kuchennych warto postawić również na różne wykończenia np. w formie pasków przyklejanych do ścian w różnych kolorach i wzorach, nadających kuchni specyficzny i oryginalny klimat.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w salonie

Tu wszystko zależy tak naprawdę od naszej inwencji twórczej i od tego co nam się podoba. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do barwy ścian w salonie. Świetnie sprawdzą się jasne kolory, a te ciemniejsze sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne. W dodatku ciemne ściany przełamać można jaśniejszym kolorem mebli. Fioletowe ściany w salonie to dość niepopularne rozwiązanie, choć może w konsekwencji dać całkiem ciekawy efekt aranżacyjny. Możemy skorzystać z szerokiej palety barw odnoszących się do tego koloru, wybrać fiolet pastelowy albo bardziej intensywny. Pokój dzienny będzie się wyróżniał i na pewno zostanie zapamiętany przez naszych gości. Ponadto barw ta znana jest z tego, że uspokaja i relaksu, spędzanie więc wieczornego i popołudniowego czasu w salonie przyczyni się do poprawy naszego nastroju i obniżenia poziomu stresu podświadomie. Najlepszym rozwiązaniem będzie delikatny kolor pastelowy, lawendowy, który przywoływał będzie na myśl pięknie pachnące małe kwiaty lawendy. Ponadto połączenie go z innymi kolorami wskazywać będzie na odwagę ze strony właściciela domostwa i pokaże jego charakter i osobowość.

Redakcja stylidesign.pl