Rustykalne dekoracje stołu

Styl rustykalny bardzo wielu osobom kojarzy się z maksymalną prostotą, czy wręcz surowością. Prawda o tym stylu jest jednak troszkę inna. Owszem, kocha on prostotę, ale łączy ją z elementami finezji i subtelnego, naturalnego wdzięku. Nie jest więc ciężki w odbiorze. Pod warunkiem tylko, że jest stosowany gustownie.

Styl rustykalny

Decydując się na aranżację wnętrza w stylu rustykalnym, można stworzyć naprawdę niesamowity klimat. Rustykalizm nawołuje bowiem do natury. To w niej drzemią korzenie tego stylu. Przynosi więc spokój, ukojenie zmysłów, zabiera jakby w świat pełen śpiewu ptaków, czy wiejskich, barwnych łąk. Ale tylko wtedy, gdy podstawowym elementom wyposażenia wnętrza towarzyszą odpowiednio dobrane dekoracje. I jako przykład podać można tutaj rustykalne dekoracje stołu.
Stół od lat stanowi swoiste centrum domowego ogniska. Chyba żadne inne miejsce nie gromadzi tak wszystkich obok siebie. I dlatego też o stół warto zadbać. I to nie tylko po to, aby przyjemniej jadło się przy nim obiad. Również po to, aby chętnie się przy nim siadało, choćby po to, aby napić się kawy, czy porozmawiać z kimś bliski. Jak więc udekorować rustykalny stół? Jakie dekoracje dobrać, aby nie zabić jego uroku i charakteru, a zarazem przełamać nieco surowość naturalnych materiałów?

Bieżniki i kwiaty

Pierwszą propozycją, jeśli chodzi o rustykalne dekoracje stołu, są bieżniki. Przy ich wyborze należy jednak pamiętać, że to nie mogą być, czy raczej nie powinny, wyroby produkcji masowej. Rustykalizm nie lubi tego, co sztuczne, masowe, czy zupełnie nowoczesne. On kocha folklor. Dlatego też warto poszukać bieżnika robionego ręcznie. Wtedy idealnie będzie komponował się z prześwitującym blatem, dodając uroku i nuty romantyzmu.
Drugim elementem dekoracji stołu w stylu rustykalnym są kwiaty. I tu również należy odrzucić wszelkie sztuczne ozdoby, czy eleganckie bukiety z egzotycznych roślin. Żadnego przepychu, żadnego naćpania, czy nienaturalnej mozaiki kolorów. Najlepiej, jeśli kwiaty będą luźno wsadzone w wazon i delikatnie przystrojone małą wstążką, a nawet i jej pozbawione. No i koniecznie powinny to być kwiaty znane z polskich pól, łąk i babcinych ogrodów.
Trzeci rodzaj dekoracji w stylu rustykalnym, to świeczniki wykonane z drewna,ewentualnie szkła. Materiał musi być w stu procentach naturalny. Inaczej zatraci charakter stylu rustykalnego. A przecież dekoracje, mają styl dopełniać. Mają być elementem podkreślającym charakter całej aranżacji. Mają być niczym przysłowiowa wisienka na urodzinowym cieście. I wtedy efekt jest najlepszy.

Redakcja stylidesign.pl