Jakie płytki wybrać do łazienki? Praktyczne i modne rozwiązania!

Płytki łazienkowe to podstawa wystroju każdej łazienki. Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Co zrobić, by kafelki łazienkowe pasowały do naszego stylu, były nowoczesne, a jednocześnie praktyczne? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w małej przestrzeni? Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować dostępne płytki do łazienki i ich rodzaje.

Jakie płytki do łazienki wybrać?

Zakup płytek łazienkowych to inwestycja na wiele lat. Przed zakupem należy przemyśleć, jak chcielibyśmy urządzić swoją łazienkę, jakie mamy potrzeby i dokładnie przeanalizować nasze możliwości. W końcu decyzję podejmujemy raz, a jej wyniki będziemy oglądać codziennie do czasu przeprowadzki lub remontu. Powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, kolorystykę, wzornictwo, kształt i wykończenie płytek do łazienki. Dzięki nim możemy optycznie powiększyć przestrzeń, oddzielić od siebie poszczególne strefy czy też stworzyć własne, oryginalne wzory. Jakie płytki do łazienki wybrać, żeby były modne i jednocześnie praktyczne? Jak dopasować je do wnętrza?

Płytki do łazienki — jakie materiały?

Od materiału zależy wytrzymałość i poziom nasiąkliwości płytek do łazienki. Każdy rodzaj nadaje się również do innego miejsca w naszej łazience. Należy więc wybrać je przede wszystkim pod tym kątem. Jakie płytki do łazienki można wybrać?

Gres

Jest to twardy materiał, wypala się go w wysokiej temperaturze. Ma niską nasiąkliwość i jest bardzo odporny na wszelkie pęknięcia i uszkodzenia. Pod względem wytrzymałości radzi sobie nawet lepiej niż terakota. Płytki gresowe nie ścierają się, więc idealnie nadają się do wykończenia podłóg. Świetnie imitują też inne materiały. Dlatego jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy preferują materiały np. drewnopodobne. Można stosować go na podłodze i ścianach.

Glazura

Są to dość cienkie płytki pokryte szkliwem, wypalane w stosunkowo niskiej temperaturze. Wytwarzane są zazwyczaj z glinki, ich wytrzymałość jest przeciętna, lecz mają małą nasiąkliwość. Przez to, że są dość kruchym materiałem, używa się ich z reguły na ścianach.

Terakota

Są to płytki o wysokiej wytrzymałości i odporności, wykonane z gliny. Nie nasiąkają zbyt łatwo i są odporne na wszelkie środki chemiczne. Używa się ich zarówno na ścianach, jak i podłogach. Imitacja innych materiałów również dobrze wygląda na płytkach z terakoty.

Płytki do łazienki — jakie kolory?

Barwy, których używamy w łazience, mają szczególne znaczenie, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Kolorystyka wiele zmienia — może nadać przestronności, stylu i spójności całej aranżacji łazienki.

Jakie płytki do małej łazienki?

Tu należy kierować się prostą zasadą — im jaśniej, tym lepiej. Białe płytki do łazienki odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i schludniejsze. Dodaje to wrażenia lepiej oświetlonego miejsca. Dlatego na jasną kolorystykę decydują się głównie posiadacze małych łazienek lub tych słabo oświetlonych. Dodatkowo płytki do małej łazienki mogą być błyszczące. To spotęguje efekt większej przestrzeni. Białe płytki do łazienki nie są jednak zasadą. Mimo że jest to modne i popularne rozwiązanie, które bardzo skutecznie powiększa przestrzeń. Płytki do małej łazienki mogą być też na przykład beżowe, zwłaszcza jeśli lubimy imitację drewna, z którą świetnie się komponuje.

Jakie płytki do dużej łazienki?

W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na nieco więcej. Tu sprawdza się nawet czarny kolor. Często używa się go częściej niż innych. Dlaczego? Biel, beż i czerń to kolory bardzo stonowane i neutralne — a to podstawa modnej łazienki. Z reguły w tych pomieszczeniach powinna panować czystość, minimalizm i spójność. Pomyślmy o łazience jak o naszym zaciszu i miejscu odpoczynku — którym często właśnie jest! Dopasujmy otoczenie tak, by było dla nas relaksujące.

Płytki do łazienki — wzornictwo

Na jakie płytki do łazienki się zdecydować, jeśli lubimy wzorzyste designy? Najpopularniejsze są płytki strukturalne imitujące drewno, kamień, beton czy marmur. W łazienkach w stylu boho najlepiej sprawdzają się płytki patchworkowe. Świetnie prezentują się również płytki cegiełki, które ułożone w jodełkę dodają struktury i trójwymiarowości naszej łazience. To świetny sposób na ożywienie pomieszczenia, które wydaje się zbyt nudne i proste. Jednocześnie wciąż zachowamy umiar i styl.

Płytki do łazienki — kształt

Najprostsze rozwiązania to gładkie i kwadratowe płytki łazienkowe. Jednak stylowe i modne designy często wykorzystują rozmaite kształty, by dodać charakteru pomieszczeniu. Co jest najbardziej na topie? Mozaika, płytki heksagonalne i oktagonalne. By użyć ich ze smakiem, nie zapełniajmy nimi całej łazienki. Jest to świetny sposób na wyodrębnienie jednej ze stref w pomieszczeniu, lecz nadmiar takich kształtów może przytłaczać.

Płytki do łazienki — wykończenie

Na progach, łączeniach lub narożnikach, płytki do łazienki muszą być odpowiednio wykończone. W takich przypadkach korzysta się z listew do płytek, jednak nie każdy ich rodzaj jest odpowiedni. Powinniśmy odpuścić montaż listew drewnianych czy plastikowych — takie rozwiązania nie nadają się do pomieszczeń, w których bywa wilgotno. W dodatku nie są wystarczająco odporne na uszkodzenia. Praktycznym rozwiązaniem będą listwy stalowe, aluminiowe lub mosiężne. Są trwałe, radzą sobie z wysokim poziomem wilgoci i trudno je uszkodzić. Bez wątpienia są też estetyczne i pasują do wielu różnych designów łazienek. Wyglądają nowocześnie i jednocześnie nie przyciągają nadmiernie wzroku.

partnerem artykułu jest sklep terrano.pl

Redakcja stylidesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *