Jak powstają aluminiowe rury nierdzewne?

Wielu producentów wytwarza systemy rurowe ze stali węglowej i nierdzewnej, a ogólnie procedury spawania i techniki ich wytwarzania są dobrze znane. Jednak niewielu wytwórców produkuje rury nierdzewne aluminiowe, a techniki produkcji nie są tak powszechnie znane. W rzeczywistości różnice materiałowe między stalą a aluminium sprawiają, że praktyki produkcyjne dla nich są zdecydowanie inne.

Czym wyróżnia się proces produkcji rury nierdzewnej z aluminium?

Ani czyszczenie wsteczne, ani wkładki eksploatacyjne stosowane w klasycznym spawaniu nie sprawdzają się dobrze przy wytwarzaniu spoin o jakości, jaką znajdujemy w rurach aluminiowych. Powód tego, że rury nierdzewne z aluminium muszą powstawać inaczej jest dość prosty do zrozumienia. Jedynymi obszarami, w których łuk zdziera tlenek glinu ze spawanych powierzchni, są obszary znajdujące się w polu widzenia elektrody wolframowej. Tak więc w wielu obszarach łuk nie może usunąć tlenku z powierzchni aluminium. Z tego powodu wkładka eksploatacyjna nie stopi się i łatwo wypłynie – nie można jej wyciągnąć.

Wysoka przewodność cieplna aluminium oznacza, że ​​jeziorko spawalnicze jest większe niż w stali. Jeziorko spawalnicze jest również bardziej płynne, więc trudniej jest kontrolować jeziorko stopione. To również wpływa na wyjątkowość procedury związanej z produkcją aluminiowych rur nierdzewnych.

Aluminiowe rury nierdzewne – jak to zrobić najlepiej?

Najlepsze praktyki dotyczące spawania rur aluminiowych ostatecznie zależą od producenta i jego preferencji. W niektórych zastosowaniach rurę aluminiową można spawać za pomocą stałego lub tymczasowego pierścienia podkładowego. Jeżeli podkład jest trwały, powinien być wykonany z tego samego rodzaju aluminium co rura. Podkłady tymczasowe mogą być wykonane z innych materiałów.

Jakie materiały sprawdzą się do podkładu tymczasowego rury nierdzewnej z aluminium?

  • miedź,
  • stal nierdzewna,
  • segmentowe płytki ceramiczne.

Zwykle nie trzeba obrabiać złączy pierścieniem podkładowym, aby przygotować je do spawania, co jest niewątpliwą zaletą. Dobrym sposobem na wykonanie spoin jest użycie odpowiedniej geometrii złącza. W przypadku tego typu połączenia obróbka skrawaniem jest niezbędna do przygotowania spoiny, co jest wadą. Jednak aluminium jest stosunkowo miękkie, więc przygotowanie do spawania na rury nierdzewne można obrabiać za pomocą frezarki górnowrzecionowej. Sama technika spawania jest dość prosta. Trzeba stosować spawanie prądem przemiennym przy użyciu czystej lub cyrkonowej elektrody wolframowej.

Redakcja stylidesign.pl