Jak wybierać zasłony? O tym trzeba pamiętać!

Zamierzasz kupić zasłony, ale nie wiesz, na co dokładnie patrzeć przy ich wyborze? Oto porady, które Ci w tym pomogą!

W sklepach można znaleźć dziś zasłony w wielu wariantach. Gdy nie wiadomo, na co się zdecydować, pod uwagę trzeba wziąć parę ważnych kwestii, aby nie okazało się, że będą one niedopasowane do karnisza czy aranżacji wnętrza.

Zasłony do wnętrza – jaki materiał jest najlepszy?

Trudno wskazać, jaki materiał na zasłony będzie optymalnym zakupem, ponieważ każdy z nich ma inny wygląd oraz właściwości. Najlepiej zatem kierować się estetyką oraz funkcjonalnością, w tym zalecaną metodą czyszczenia zasłon okiennych.

Aktualnie bardzo często wybierane są zasłony aksamitne – welurowe. Są one miękkie i przyjemne w dotyku oraz mają efekt głęboki ze względu na grubsze włosie. W efekcie nadają wnętrzom elegancki, luksusowy wymiar.

Bardzo modne są również zasłony półprzezroczyste, które przepuszczają światło. Do tej kategorii zaliczane są też popularne zasłony lniane, które są jednym z hitów w aranżacji wnętrz.

Nadal dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się też gładkie zasłony w jednolitych kolorach, które stanowią efektowne tło dla innych dekoracji we wnętrzu. 

Również można wybrać wzorzyste zasłony, które mogą wtedy zagrać pierwsze skrzypce w aranżacji. Wśród popularnych wzorów znajdują się przede wszystkim te botaniczne, na przykład w egzotyczne kwiaty.

Kiedy warto kupić zasłony zaciemniające?

W sprzedaży można też znaleźć zasłony zaciemniające. Tego typu zasłony wykonane są z grubszego materiału albo mają podwójną konstrukcję, dlatego też skutecznie zabezpieczają one przed dostępem światła do wnętrza.

Na zasłony zaciemniające warto zdecydować się wtedy, gdy planuje się zasłanianie wnętrza w ciągu dnia czy na noc. Również mogą one zmniejszyć poziom temperatury w pomieszczeniach podczas upałów.

Sposób wieszania zasłon – co wybrać?

Dobierając odpowiednie zasłony do wnętrza, trzeba też uwzględnić sposób ich powieszenia na karniszu. Tutaj do wyboru są różne typy zasłon, na przykład mogą pozwalać one na wieszanie poniższymi metodami:

  • tunel w zasłonie
  • żabki
  • szelki
  • kółka metalowe

Aby powiesić zasłony z tunelem, kółkami albo szelkami, konieczne jest zastosowanie karnisza drążkowego. Z kolei na karniszach szynowych najczęściej wiesza się zasłony z użyciem żabek.

Długość zasłon – jak ją dobrać?

Obecnie w sprzedaży można znaleźć gotowe zasłony w określonych wymiarach. Najczęściej są one dostępne w długościach jak 250 cm oraz 300 cm, natomiast niektórzy producenci oferują też zasłony o innych gotowych długościach, na przykład 260 cm. W przeciwnym przypadku można zdecydować się na zamówienie zasłon na wymiar lub ich skrócenie.

Trzeba pamiętać o tym, że zasłony nie powinny leżeć na podłodze, dlatego powinny one kończyć się na 1-2 cm przed nią.

Długość zasłon dobiera się w zależności od wysokości montażu karnisza, dlatego warto wcześniej zmierzyć, jak wysoko jest on położony. Gdy natomiast dopiero zamierza się zamontować karnisz, warto umieścić go na wysokości nieco powyżej 250 cm lub 300 cm, co pozwoli wtedy na łatwe powieszenie na nim gotowych zasłon.

Redakcja stylidesign.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.